Zespół Szkół Specjalnych w Lubiążu

56-100 Lubiąż

ul. A. Mickiewicza 1

tel. 71 389 72 14

  • Statystyki

    • Odwiedziło nas: 410868
    • Do końca roku: 248 dni
    • Do wakacji: 55 dni
  • Kalendarium

    Sobota, 2024-04-27

    Imieniny: Sergiusza, Teofila

  • Kontakt

    TEL/FAX:  071 389 72 14
    dodatkowe telefony:
    tel. komórkowy do sekretariatu:  
    532 744 273
    tel. komórkowy do pedagoga:     532 656 675
    E- mail:
    zsslubiaz@op.pl

Jesteś tutaj: Start / Zajęcia dodatkowe

Zajęcia dodatkowe

Artykuły

2021-02-17
2021-02-17

PROGRAM „Trzymaj formę!”

W roku szkolnym 2020/2021 nasza szkoła kolejny raz przystąpiła do udziału w realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj formę!”. Do realizacji zaplanowanych zadań włączyli się uczniowie, nauczyciele oraz wychowawcy zespołu zajęć pozalekcyjnych.

Program współorganizowany jest  przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia. Celem programu "Trzymaj Formę!" jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki. Program "Trzymaj Formę!" pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i poszerza ich wiedzę o świecie. Realizowane projekty służą promocji aktywności fizycznej, uczą prawidłowego- zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania się dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej za zdrowie i zasady wolnego wyboru. Konstrukcja programu, daje dużą swobodę wyboru sposobu jego realizacji, umożliwia uczniom poszukiwanie i realizowanie własnych pomysłów prozdrowotnych i ma wpływ na jego skuteczność.

 

 

mgr Magdalena Witkowska

Czytaj więcej o: PROGRAM „Trzymaj formę!”
2021-02-17

PROGRAM „Matematyka- kto w pracy mierzy, liczy i waży?

Uczniowie klasy III biorą udział w Ogólnopolskim projekcie pod tytułem „Matematyka- kto w pracy mierzy, liczy i waży?”, którego organizatorem jest Fundacja Uniwersytet Dzieci. Projekt realizowany jest w ramach programu „Uniwersytet Dzieci w klasie”. Patronat honorowy nad projektem sprawuje Minister Edukacji Narodowej. Podczas lekcji uczniowie klasy III sprawdzają, w jaki sposób z matematyki korzystają przedstawiciele różnych zawodów: kucharze, krawcy czy muzycy. Trenują projektowanie, wyobraźnię przestrzenną czy odmierzanie składników. Poznają jak wygląda praca w różnych profesjach co pozwala na zwiększenie świadomości, w jakich dziedzinach chcieliby się rozwijać. Projekt realizowany jest przy użyciu autorskiej metody o nazwie „Metoda Pytań i Doświadczeń”. Powstała ona we współpracy z naukowcami i ekspertami. Najważniejszym założeniem metody jest rozbudzanie u dzieci ciekawości, która potęguje chęć poznawania inspirującego świata nauki i odkrywania własnych pasji.Metoda ta uczy pracować projektowo oraz rozwija myślenie naukowe, oparte na stawianiu pytań, planowaniu procesu badawczego i wyciąganiu wniosków z przeprowadzonych doświadczeń.

 

 

 

mgr Magdalena Witkowska

Czytaj więcej o: PROGRAM „Matematyka- kto w pracy mierzy, liczy i waży?
2021-02-17

PROGRAM ORTOGRAFFITI W NASZEJ SZKOLE Rok szkolny 2020/2021 Klasa III

Program ORTOGRAFFITI z Bratkiem realizowany jest w naszej szkole od września 2020 r. Jest to kompleksowy program wsparcia uczniów ryzyka dysleksji lub mających trudności w nauce czytania i pisania. Został stworzony przez doświadczone terapeutki, Izabelę Mańkowską i Małgorzatę Rożyńską, jako zestaw materiałów do stosowania nie tylko przez terapeutów pedagogicznych czy nauczycieli, ale również do pracy dziecka w domu pod kierunkiem rodziców. Program realizowany jest w klasie III.

Metoda Ortograffiti w edukacji wczesnoszkolnej to metoda integrująca w jeden spójny system następujące rodzaje aktywności terapeutycznych:

  • ćwiczenia kształcące umiejętność rozpoznawania i wyrażania emocji (bajka terapeutyczna);

  • ćwiczenia integrujące grupę (drama, pedagogika zabawy);

  • ćwiczenia kształcące umiejętność słuchania ze zrozumieniem i wypowiadania się;

  • ćwiczenia ruchowo-zmysłowe (wsparcie zmysłowo-ruchowe: integracja senso-ryczna, zabawy rytmiczno-ruchowe);

  • ćwiczenia kształcące wrażliwość, spostrzegawczość i pamięć słuchową oraz funkcje słuchowo-językowe oraz wzrokowo- przestrzenne;

  • ćwiczenia kształcące sferę manualną i grafomotoryczną;

  • nauka czytania i pisania (oparta na technikach czytania: „ślizgania” się na literach i metodzie sylabowej);

  • ćwiczenia rozwijające myślenie matematyczne;

  • ćwiczenia relaksacyjne.

 

 

Mgr Magdalena Witkowska

Czytaj więcej o: PROGRAM ORTOGRAFFITI W NASZEJ SZKOLE Rok szkolny 2020/2021 Klasa III
2021-02-04

PROJEKT "UDOKUMENTOWANI- LOMBARD. ŻYCIE POD ZASTAW."

Wraz z uczestnikami projektu „Udokumentowani” pojechaliśmy do Wrocławia na plan serialu paradokumentalno–fabularnego o tematyce sensacyjno–kryminalnej „Lombard. Życie pod zastaw”, który jest emitowany na antenie TV Puls. Zanim dojechaliśmy na plan filmowy odwiedziliśmy Kino Nowe Horyzonty, w którym obejrzeliśmy film „Żałuję!” (tyt. org. Spijt!). Film opowiada historię Jochema, który na każdym kroku doświadcza w szkole niemiłych sytuacji. Przez cały film na sali kinowej panowała zupełna cisza. Nawet podczas napisów końcowych przez kilka minut wszyscy siedzieli w milczeniu , a po filmie odbywały się rozmowy na temat poruszony w filmie. Następnie wszyscy udaliśmy się na obiad. Po obiedzie przeszliśmy jeszcze przez Wrocławski Rynek i udaliśmy się na plan filmowy „Lombardu” , na którym mogliśmy zobaczyć jak wygląda scenografia oraz praca ekipy filmowej. Niestety nie mamy żadnych zdjęć z planu serialu, ponieważ zostaliśmy poproszeni o nierobienie zdjęć w środku ze względu na nową scenografię, której jeszcze nikt oprócz ekipy filmowej oraz aktorów nie widział.

Koordynator

Szurgot Piotr

Czytaj więcej o: PROJEKT "UDOKUMENTOWANI- LOMBARD. ŻYCIE POD ZASTAW."
2021-02-04

PROJEKT "SPADKOBIERCY KULTURY- UDOKUMENTOWANI"

Wychowankowie naszej Placówki brali udział w projekcie „Spadkobiercy kultury -Udokumentowani” realizowanym przez Wołowski Ośrodek Kultury.  Projekt ten miał na celu dotarcie z ofertą edukacyjno-kulturalną związaną polskim filmem dokumentalnym i fotografią dokumentalną z lat wojennych i powojennych do mieszkańców miejscowości Lubiąż.

Czytaj więcej o: PROJEKT "SPADKOBIERCY KULTURY- UDOKUMENTOWANI"
2021-02-04

DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY

W każdy weekend nasi wychowankowie uczestniczą w zajęciach z programu „Dyskusyjnego Klubu Filmowego”, którego głównym celem jest rozwój emocjonalny, artystyczny, społeczny i intelektualny dziecka oraz wzbogacenie wiedzy z zakresu form filmowych. Ważną kwestią w realizacji programu jest dostarczenie przeżyć estetycznych dziecku oraz rozwój wrażliwości i wyobraźni.

Podczas zajęć wychowankowie mają możliwość obejrzenia filmów, które skłaniają ich do refleksji. Po filmie następuje otwarta dyskusja, każdy z uczestników ma prawo do wypowiedzi, przedstawienia swoich poglądów i myśli. Najaktywniejsi wychowankowie otrzymują nagrody.

Piotr Szurgot

Czytaj więcej o: DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY
2021-02-04

Dojrzałość od kuchni

Od stycznia 2020 roku w naszej Placówce realizowany jest projekt „Dojrzałość od kuchni”. Celem projektu poprzez organizację i prowadzenie działań twórczych jest rozwinięcie wśród młodzieży kompetencji społecznych oraz umiejętności wyznaczania sobie celów i dążenia do ich realizacji. Podczas zajęć z projektu organizowane są warsztaty kulinarne, poprzedzone spotkaniami z dietetykiem, lokalnym szefem kuchni oraz specjalistą od savoir - vivre. Jednym z zadań będzie również przygotowanie dokumentacji fotograficznej- fotografowanie na bieżąco przygotowanych i gotowych już dań. Zrobione przez wychowanków zdjęcia wraz z gotowym przepisem trafią do „Przepiśnika”- książki kucharskiej. Podsumowaniem projektu będzie kolacja finałowa.  Realizacja projektu to przede wszystkim wspaniała zabawa, ale również nauka pracy w grupie i nawiązanie kontaktów z innymi ludźmi i instytucjami.

Koordynator

Piotr Szurgot

Czytaj więcej o: Dojrzałość od kuchni
2021-02-04
2021-02-04

ZAJĘCIA - RELAKSACJA I KONCENTRACJA UWAGI

Zajęcia o charakterze terapeutycznym skierowane na trening koncentracji uwagi oraz relaksacji. Uczestnikami byli uczniowie oddziału II/III, szkoły podstawowej oraz liceum. Celem zajęć było między innymi wzmocnienie motywacji do podejmowania wysiłku umysłowego, rozwijanie funkcji poznawczych takich jak uwaga i pamięć.


Zajęcia prowadziła pedagog- Renata Dzienis

Czytaj więcej o: ZAJĘCIA - RELAKSACJA I KONCENTRACJA UWAGI